Identyfikacja wizualna w social media cz.3 – Posty, reklamy, relacje

To już trzeci i zarazem finalny wpis z cyklu „Identyfikacja wizualna w social media”, który pomoże Ci stworzyć spójny wizerunek w mediach społecznościowych.

Jeśli to pierwszy wpis z tej serii jaki czytasz, koniecznie zapoznaj się również z pierwszym i drugim.

Pora na trzeci element, a w zasadzie na grupę elementów, które możesz spersonalizować na swoich kanałach społecznościowych, a są to…

Posty, reklamy i relacje, czyli wizualna strona treści w social media

Zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle coraz częściej wchodzą w skład pakietu nowej identyfikacji wizualnej. Niestety, szablony grafik dla postów oraz wytyczne co do stylu zdjęć już niekoniecznie. Bywa i tak, że wytyczne i szablony są, ale nikt z nich potem nie korzysta.

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać wygląd postów, reklam i relacji na Twoich kanałach:

  • Jeśli w poście informujesz o czymś swoich obserwujących i nie masz im do pokazania żadnych zdjęć, a jedynie informację tekstową – i tak dodaj obrazek. Grafika zawsze lepiej przyciąga oko i może dać szybki podgląd tego, o czym jest post.
  • Dla tego typu postów możesz przygotować bardzo prosty szablon grafiki. Może ona zawierać: tytuł (krój pisma charakterystyczny dla Twojej identyfikacji wizualnej) oraz logo, a wszystko łącznie z tłem w kolorach Twojej firmy. W wersji bardziej zaawansowanej można też dodać zdjęcie nawiązujące tematyką do treści posta, a stylem do identyfikacji firmy.
  • Publikując filmy na YouTube, również zadbaj o atrakcyjną grafikę dla miniatury filmu. Dobrze zawrzeć w niej tytuł i dbać o wizualną spójność miniaturek.
  • Jeśli nie korzystasz z pomocy projektanta, możesz pobrać jeden z wielu zestawów szablonów grafik dla social media i tworzyć z niego swoje grafiki. Postaraj się wybrać taki, który najlepiej pasuje do stylu Twojej marki i korzystaj z jednego zestawu dla wielu postów.
  • Dobrze zaprojektowane grafiki z zapowiedzią treści, do której chcemy odesłać użytkownika, sprawdzają się nie tylko na Facebooku czy LinkedIn. Świetnie działają także na Instagramie. Jeśli nie jest Ci po drodze z typowo instagramowymi zdjęciami, ale wiesz, że jest tam Twoja społeczność, możesz korzystać tylko z grafik i zbudować na nich atrakcyjny, spójny feed.
  • Instastory czy relacje na Facebooku zwykły być najbardziej spontanicznym i co często szło w parze, chaotycznym typem treści. Na szczęście to się zmienia. Jeśli zależy Ci na bardziej dopracowanych relacjach, nagrywając film, warto zadbać o estetykę. Ładne i nawiązujące do Twojej marki tło oraz podobny styl dodawanych do nich tekstów i naklejek. Oczywiście tylko, jeśli współgra to z Twoją strategią komunikacji. Czasem to właśnie spontaniczność i pewna chaotyczność są tym, co przyciąga do niektórych profili 😉
Przykłady szablonów grafik dla Instagrama z serwisu freepik.com. Znajdziesz, też mnóstwo szablonów dla innych mediów społecznościowych.

A teraz przeanalizuj wizualną stronę Twoich treści w social meida biorąc pod uwagę powyższe punkty. Jeśli widzisz, że możnaby je ulepszyć — zajmij się tym 😉 Przygotuj szablony grafik, opracuj styl zdjęć i zrób sesję zdjęciową. Z jej efektów skorzystasz, publikując kolejne posty!

Możesz zająć się tym samodzielnie albo skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta i fotografa.

Możesz też poszperać wśród gotowych szablonów, np. na freepik.com i wybrać taki, który jest spójny z charakterem Twojej marki.

Ważne!

Korzystaj z gotowych grafik zgodnie z ich licencjami. Na wspomnianym wyżej serwisie możesz korzystać z nich bezpłatnie oznaczając autora, lub wykupić subskrypcję – wtedy nie musisz oznaczać źródła 😉

To ostatni wpis z serii “Identyfikacja wizualna w social media”. Znasz kogoś, kto prowadzi swoją działalność i ta wiedza może mu się przydać? Podziel się z nim lub nią tym postem 😉

A w wolnej chwili zajrzyj na mój Instagram 😉

Posted in Dobre praktyki