Jak przygotować pliki dla projektanta – wskazówki dla lepszej współpracy

Nareszcie udało Ci się znaleźć świetnego projektanta i rozpoczynacie współpracę. No właśnie, współpracę – oznacza to, że zanim otrzymasz gotowy projekt osoba, która go wykona, również będzie potrzebowała od Ciebie kilku rzeczy, np. tekstów, zdjęć, logo lub dodatkowych informacji. Dowiedz się jak przygotować pliki dla projektanta. Może się wydawać, że to nic trudnego, jest jednak kilka rzeczy, o których na początku możesz nie wiedzieć, a których znajomość przeniesie Waszą współpracę na wyższy poziom i pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które znacznie ułatwią i przyspieszą prace nad projektem. Część z nich może już znasz. Jeśli wszystkie – wspaniale, jesteś gotowy do rozpoczęcia współpracy z projektantem! Jeśli nie – bez obaw – jesteś we właściwym miejscu. Wszystko, czego potrzebujesz, jest opisane poniżej.

Jak przygotować pliki dla projektanta

Obrazy, tekst i informacje

Obrazy

Wysyłaj tylko zdjęcia i grafiki w dobrej rozdzielczości i takie, do których masz prawa.
Obrazy z widocznym efektem „rozpikselowania” lub zbyt małe (rys.1), nie będą się nadawały (rozciągnięcie grafiki nie załatwi sprawy ;)). Szczególnie ważne jest to w przypadku materiałów drukowanych, gdzie wymagane są pliki w wyższej rozdzielczości (rys.2). W  razie wątpliwości skontaktuj się z projektantem.

Możesz korzystać z własnych zasobów lub wykupić zdjęcia stockowe. Są też strony, które pozwalają korzystać ze swoich grafik bezpłatnie. Upewnij się tylko, że dołączona jest do nich licencja CCO (lub CC BY, jeśli chcesz wykorzystać zdjęcie z oznaczeniem jego autora, jak w przypadku głównej grafiki użytej w tym poście). Wykorzystanie obrazów ściągniętych z wyszukiwarki Google jest nielegalne i może przysporzyć Ci problemów w przyszłości.

Jak przygotować pliki dla projektanta. Po lewej obrazek w dobrej jakości a po prawej w złej

rys.1

 

Jak przygotować pliki dla projektanta.Mały obrazek do internetu i duży do druku

rys.2

Grafiki i zdjęcia wysyłaj jako osobne pliki (JPG, PNG itp.).
Wysyłanie ich w dokumentach programu Microsoft Word lub PowerPoint nie jest najlepszym pomysłem.

– Duże pliki, które nie mieszczą się w mailu, możesz udostępnić np. używając GoogleDrive lub Dropbox.

Logo dostarczaj najlepiej jako wektor lub inny plik w najlepszej rozdzielczości, jaką posiadasz.
Powinny się one znaleźć w plikach, które dostarczyła osoba/agencja projektująca logo. Jeśli nie posiadasz loga w dobrej jakości, może być konieczne odtworzenie go – narysowanie w programie graficznym na podstawie istniejącego obrazka.

– Jeśli twoje logo ma kilka wersji, wyślij wszystkie.
Jeśli dysponujesz projektem logo w kilku wersjach, np. pionowej i poziomej, czarnobiałej, innej dla jasnego i ciemnego tła, świetnie, przekaż je projektantowi już na początku.

 

Tekst

Sprawdź dokładnie teksty przed wysłaniem ich do projektanta.
Upewnij się, że nie zawierają one błędów. Treść i długość tekstu są istotne i ich zmiana na późniejszym etapie pracy może skutkować koniecznością wprowadzenia większych zmian w układzie lub ilustracjach.

Wysyłaj tekst w pliku tekstowym np. Word lub PDF, nigdy jako obrazek.
Ręczne przepisywanie tekstów ze zdjęć ulotek itp. nie jest zadaniem dla projektanta. Wysyłając tekst, który można łatwo skopiować, masz pewność, że nie będzie w nim błędów, np. literówek.

 

Komunikacja – wytyczne projektu, poprawki, akceptacja

Zadbaj o to, aby dostarczyć dobry brief przed rozpoczęciem projektu.
Są to wytyczne projektu: grupa docelowa, przekaz i cel projektu, pomysły itp. Dzięki temu projektant będzie mógł poznać potrzeby firmy oraz jej klientów i stworzyć projekt, który im sprosta.
Jeśli możesz wysłać brief w formie jednego pliku Word, PDF lub prezentacji PowerPoint – tym lepiej!

Postaraj się zebrać swoje uwagi i komentarze w jednej wiadomości, kiedy wysyłasz treść poprawek.
To o wiele lepsze niż dosyłanie co chwilę maili z poprawkami, dotyczącymi kolejnych zmian w tekście, lub innych elementach.

Najlepiej jest, jeśli jedna osoba komunikuje się z projektantem i informuje o akceptacji kolejnych etapów pracy, lub koniecznych poprawkach.
Taka wiadomość powinna być wysłana dopiero po skonsultowaniu się z innymi członkami zespołu. Jest to zalecane, jeśli w podejmowaniu decyzji bierze udział więcej niż jedna osoba w firmie, lub ostateczne zdanie należy do kogoś innego.

Wysyłanie kilku sprzecznych informacji od różnych osób wprowadzi zamieszanie i znacznie opóźni realizację projektu. Może też narazić Cię na dodatkowe koszty, jeśli liczba poprawek została z góry ustalona, lub płacisz stawkę za godzinę pracy.

 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak przygotować pliki dla projektanta. Oczywiście, może się zdarzyć, że przed rozpoczęciem projektu dostaniesz wytyczne dotyczące wysyłania plików lub sposobu komunikacji. Każdy pracuje trochę inaczej. W takim wypadku sprawa jest prosta, naturalnie to do nich należy się stosować, aby prace nad projektem przebiegały sprawnie 🙂

Grafika wykorzystana do stworzenia obrazka wyróżniającego pochodzi z serwisu Freepik: Designed by Freepik.

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem