Zasady przygotowania do druku – podstawy

Znasz to uczucie, kiedy projekt, który świetnie prezentował się na komputerze, po wydrukowaniu wygląda zupełnie inaczej – GORZEJ? Obrazy, a bywa, że i tekst, mają tak fatalną jakość, że można by policzyć wszystkie piksele? Jeśli też borykasz się z tym problemem, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci go rozwiązać. Poznaj podstawowe zasady przygotowania do druku.

Poniżej znajdziesz zasady przygotowania do druku w 5 prostych krokach. Zadbaj o nie już na etapie tworzenia projektu i przejmij kontrolę nad jakością swoich wydruków.

 

Ustaw prawidłowe parametry dokumentu

  • Rozmiar strony, jaki powinien mieć wydrukowany projekt – w centymetrach, milimetrach, lub jeśli wolisz, w calach (np. 210 mm x 297 mm dla dokumentu A4)
  • Rozdzielczość – 300 pikseli na cal
  • Tryb kolorów – CMYK (domyślny jest RGB i jest prawidłowy do plików przygotowywanych do użytku na komputerze)

 

Wybieraj zdjęcia i grafiki w odpowiedniej rozdzielczości

Wymiary grafiki na komputerze mierzone są w pikselach. Jakie więc powinny być wymiary oryginalnej grafiki, aby uzyskać wydruk dobrej jakości? Można to policzyć. Jeśli dłuższy bok grafiki w druku ma mieć X cm, to liczymy ze wzoru:

X/2,54*300

Wyjdzie nam minimalna długość, jaką powinna mieć grafika w pikselach.

Można też zrobić odwrotnie – policzyć jak maksymalnie duży wydruk dobrej jakości możemy zrobić z grafiki, która ma X pikseli długości:

X/300*2,54

Wynik to maksymalna długość wydrukowanej grafiki w centymetrach.

W ten sposób jesteś w stanie sprawdzić, czy grafika, jaką dysponujesz, ma wystarczająco dobrą rozdzielczość.

Trochę więcej o przygotowywaniu grafik pisałam we wpisie Jak przygotować pliki dla projektanta.

 

Nie rozciągaj małych grafik!

Jeśli z Twoich wyliczeń wynika, że grafika jest zbyt mała, nie rozciągaj jej na siłę. Fizycznie możesz to zrobić i bardzo możliwe, że na monitorze do pewnego momentu będzie to wyglądać ok. Dopiero w druku okaże się, że obrazek jest rozpikselowyany.

 

Jeśli możesz pracować na wektorach, rób to

Tekst pisz jako tekst, zamiast wklejać obrazki z tekstem, a jeśli masz do wyboru użyć ikony lub logo w formacie JPG, PNG, EPS lub PDF, wybierz EPS lub PDF. Elementy wektorowe nigdy nie wyjdą rozpikselowane z prostego powodu – nie są zbudowane z pikseli 😉 Są więc bezpieczne i nie musisz kontrolować ich rozmiaru, przygotowując plik do druku.

 

Pliki do druku zapisuj jako PDF

Ma to wiele zalet. Pozwoli Ci, między innymi, na uzyskanie wydruku w wymiarach określonych w projekcie. Aby to zrobić, drukując, wybierz opcję drukuj w oryginalnym rozmiarze. Będziesz mieć pewność, że wymiary pliku ustawione podczas jego tworzenia będą dokładnie takie same na wydruku. Zapisywanie pliku jako PDF daje też wiele innych możliwości jak np. dodawanie lini cięcia czy spadów, które są szczególnie potrzebne, kiedy przygotowuje się pliki dla drukarni.

 

 

I to by było na razie na tyle. Mam nadzieję, że te zasady przygotowania do druku pomogą Ci poprawić jakość drukowanych przez Ciebie projektów. Mają one zastosowanie zarówno przy przygotowywaniu dokumentów z grafikami w Wordzie, jak i projektów tworzonych w programach graficznych. Stanowią też świetną bazę wiedzy, która ułatwi Ci współpracę z drukarnią.

Jeśli nurtują Cię inne problemy związane z przygotowywaniem i projektowaniem grafik lub współpracą z projektantem, o których chcesz tu poczytać, daj mi znać pisząc na studio@karolinakara.com 😉

Posted in Dobre praktyki