User experience czy konwersja, co jest ważniejsze dla Twojej strony?

Pojęcie user experience (UX), co na polski można by najprościej przetłumaczyć jako doświadczenie użytkownika, zyskuje na popularności. Jako użytkownik stron internetowych i aplikacji mobilnych, z pewnością odczuwasz różnicę. Choćby w porównaniu do tego, co działo się na stronach nawet kilka lat temu. Ktoś dba o to, aby korzystanie z nich było dla nas łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej intuicyjne. Będąc z kolei po drugiej stronie i prowadząc swój biznes, taka zmiana może wydawać się już mniej kolorowa. Zastanawiasz się może, czy ty też musisz bawić się w ten cały UX, no i czy w ogóle warto? Przecież ta strona jest Twoja i ma pracować dla Ciebie, prawda?

User experience czy konwersja?

Jeśli myślisz o swojej stronie, jako o narzędziu pomagającemu zdobywać klientów, dużo atrakcyjniejsze od dbałości o UX może być zwiększanie konwersji strony (o sposobach na zwiększenie konwersji strony pisałam w tym bezpłatnym e-book’u). Czym różnią się te dwie rzeczy?

Mówiąc najprościej, w projektowaniu zorientowanym na użytkownika, w pierwszej kolejności dbasz o to, żeby to użytkownik miał łatwiej. Tak, aby bez przeszkód zrealizował to, po co przyszedł. W projektowaniu skierowanym na zwiększenie konwersji skupiamy się na kierowaniu użytkownika tak, aby wykonywał akcje pożądane przez właściciela strony (np. zapis na newsletter, dokonanie zakupu, nawiązanie kontaktu).

Wygląda na to, że mamy tu konflikt. No bo albo projektujemy tak, żeby użytkownik mógł sobie robić to co chce, albo żeby robił to czego MY chcemy, więc trzeba coś wybrać.

Co wybierzesz?

To, czy ważniejszy jest UX, czy konwersja oraz to, czy trzeba wybrać jedno, to naprawdę zależy. Zależy od tego, jakie masz spojrzenie na swój biznes i jakie wartości cenisz.

Jeśli zysk jest najważniejszy, to skupisz się na podbijaniu konwersji i będziesz robić tak, żeby użytkownikowi wydawało się, że robi to co chce, a faktycznie realizował tylko Twoje cele. Jeśli z kolei tworzysz produkt, który ma pomagać innym, ale w Twoim przekonaniu kłóci się to z zarabianiem, pewnie skupisz się tylko na wygodzie użytkownika. W każdym innym wypadku nie musisz wybierać tylko jednego. Możesz pracować nad zwiększaniem konwersji i poprawą doświadczenia użytkownika w proporcjach zgodnych z Twoją wizją biznesu.

Moja propozycja

Dla mnie, projektantki prowadzącej swój biznes, ważne jest zarówno osiąganie własnych celów biznesowych i pomaganie w rozwijaniu biznesów moim klientom, jak i tworzenie dobrze zaprojektowanych stron i aplikacji, które są przyjazne użytkownikom.

Te dwie rzeczy nie stoją u mnie w konflikcie, ponieważ cenię biznesy, które zarabiają, dając prawdziwą wartość swoim klientom. Taki staram się tworzyć i z takimi chcę współpracować. W takim modelu nie ma miejsca ani na wciskanie kitu klientom, ani na pracowanie za półdarmo.

Jeśli Tobie również podoba się takie podejście, to jesteś w dobrym miejscu. W kolejnych wpisach pokażę Ci jak stworzyć stronę internetową, która będzie przyjazna i dla użytkowników i dla Twojego biznesu 😉

W międzyczasie odsyłam Cię do mojego e-book’a, który pomoże Ci podnieść konwersję na Twojej stronie. Przykłady 10 popularnych błędów wraz z pomysłami na ich rozwiązanie – oczywiście z dbałością o doświadczenie użytkownika 😉

user experience czy konwersja - pobierz pdf i popraw oda

A Ty, na czym skupisz się na swojej stronie? User experience czy konwersja? A może to i to? Daj mi znać w komentarzu 😉

Znasz kogoś, kto prowadzi swoją działalność i ta wiedza może mu się przydać? Podziel się z nim lub nią tym postem 😉

A w wolnej chwili zajrzyj na mój Instagram 😉

Posted in Dobre praktyki