Ograniczenia na drodze do wymarzonego Great User Experience

Co odróżnia pracę nad prawdziwymi produktami od tworzenia ładnych projektów do portfolio? Konieczność stawienia czoła życiu…

Jednym z największych testów w pracy projektantki/projektanta jest zadbanie o dobry UI i UX produktu końcowego. Zadbania o dobry UI i UX projektu można się częściowo uczyć “na sucho”, na projektach własnych. Pomiędzy projektem a produktem w użyciu może się jednak wydarzyć praktycznie wszystko…

Nie będę podkręcać atmosfery, pisząc o strasznych programistach i product owner’ach, którzy zawsze mówią, że się nie da, że za drogo i robią wszystko, żeby popsuć wspaniały dizajn. Trudności i ograniczenia pojawiają się po prostu, również w tych dobrych zespołach gdzie ludziom zależy na tworzeniu dobrego produktu i nie wynikają koniecznie z czyjejś złej woli bądź lenistwa.

Co więc stoi na przeszkodzie?

Ograniczenia na drodze do wymarzonego Great User Experience

Czas i/lub budżet

Projekt ma zazwyczaj jakiś budżet, w którym należy się zmieścić. Ograniczeniem może być zarówno termin dostarczenia projektu, jak i ilość godzin i osób, którymi dysponujemy do jego realizacji. W przypadku produktów fizycznych dochodzą oczywiście koszty materiałów, produkcji itp. Bardzo często zdarza się, że poziom skomplikowania wdrożenia i jego koszt są zbyt wysokie. Trzeba wtedy zmodyfikować projekt i znaleźć rozwiązania prostsze do zrealizowania.

Ograniczenia techniczne

Coś, co wydaje się być proste do zrealizowania na etapie projektowania, może okazać się niemożliwe lub bardzo kosztowne ze względu na ograniczenia techniczne, technologiczne lub prawne. Dowiadujemy się o tym np. na etapie rozmów z deweloperami. Właśnie dlatego o dobrą komunikację należy zadbać już w trakcie projektowania.

Brak świadomości wagi dobrego UI i UX

Choć świadomość wagi dobrego UI i UX dla jakości produktu jest coraz większa, nie zawsze jest ona taka, jak sobie tego życzymy 😉 Bywa, że forsowane są rozwiązania szybsze, łatwiejsze lub tańsze bez refleksji nad konsekwencjami dla doświadczenia użytkownika i ogólnej jakości produktu. Zdarza się, że decyzje, które wpływają na UI i UX są podejmowane przez osoby niemające wiedzy w obszarze projektowania. Umiejscowienie elementów interfejsu, instrukcje dla użytkownika, a nawet kolory poszczególnych elementów. Zwiększanie świadomości wagi dobrze zaprojektowanego UI i UX jest akurat czymś, na co mamy wpływ, dlatego warto rozmawiać i zwiększać tę świadomość.

Priorytety, pożary, itp.

Jeśli produktu będą używać ludzie, to interfejs jest bardzo ważny. Jest ważną częścią produktu, ale nie jedyną i nie najważniejszą. Jeśli podczas pracy nad produktem pojawiają się problemy z jego prawidłowym działaniem, to będą one miały wyższy priorytet. Im więcej rzeczy idzie nie tak, tym niżej na liście priorytetów spadają kwestie dizajnu i może się okazać, że nasze założenia nie są realizowane.

Co dalej?

Budżet, blokady techniczne, ignorowanie dizajnu i wyższe priorytety to kilka często pojawiających się ograniczeń na drodze do wymarzonego Great User Experience. Wiemy już, czego możemy się spodziewać, teraz pora na zastanowienie się co możemy w tych sytuacjach zrobić 😉 Przyjrzymy się temu w kolejnym artykule.

To pierwszy z 3 artykułów poświęconych drodze od projektu do produktu w duchu Great User Experience. Kolejny znajdziesz tutaj.

*Ładne projekty do portfolio – chodzi tu oczywiście o projekty, które są atrakcyjne wizualnie, ale nie rozwiązują prawdziwych problemów. W dobrym portfolio znajdziemy projekty realizujące również to drugie założenie.

Znasz kogoś, komu ta wiedza może mu się przydać? Podziel się z nią lub nim tym postem 😉

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem