Jakich plików spodziewać się po zakończeniu projektu

Obecnie nie tylko wiele działań marketingowych wykonujesz w internecie, ale masz również swobodę współpracy z ludźmi z różnych miast, krajów i kontynentów – właśnie przez internet. To znacznie zwiększa możliwości wyboru także, jeśli chodzi o wybór najlepszego projektanta do realizacji Twojego projektu. Rezultaty takiej współpracy będą miały postać elektroniczną, naturalne jest więc, że zastanawiasz się jakich plików spodziewać się po zakończeniu projektu.

Będę tu pisać o sytuacji, w której efektem zamówienia będzie dostarczenie Ci gotowych plików, a nie wydruków. Na przykładzie wizytówek – płacisz za projekt i otrzymujesz gotowe pliki do przekazania drukarni. Możesz je wydrukować w dowolnej ilości, teraz lub w przyszłości. Możesz też zdecydować, na jakim papierze będą drukowane itp. W drugim wypadku płacisz za paczkę z określoną ilością wydrukowanych wizytówek. Nie musisz zajmować się kontaktem z drukarnią, ale nie masz też dostępu do samego pliku z projektem (jeśli w przyszłości będziesz potrzebować więcej, musisz zgłosić się w to samo miejsce, aby zamówić kolejne wizytówki z tego samego projektu).

 

Logo i identyfikacja wizualna

Jeśli zlecasz projekt logo i identyfikacji wizualnej, kluczowe jest to, że będą one wykorzystywane w różnych miejscach i stanowić będą bazę do tworzenia materiałów marketingowych dla Twojej marki. Dlatego ważne jest, żeby dało się na nich swobodnie pracować. Co to znaczy? Pliki powinny być dostarczone w odpowiednich formatach i jakości, co pozwoli na tworzenie wysokiej jakości, spójnych materiałów dla sieci i druku bez zbędnego kombinowania. A konkretniej:

  • Logo jako plik wektorowy to podstawa (PDF, EPS, AI). Oznacza to, że możesz je dowolnie powiększyć bez utraty jakości (nie będzie rozpikselowane), a jego tło będzie przezroczyste. Dodatkowo dobrze, jeśli otrzymasz też logo w mniejszym rozmiarze jako plik PNG i JPG do użytku w sieci. Możesz wtedy samodzielnie wgrać je jako awatar, logo w nagłówku bloga, stopce maila itp.
  • Paleta kolorów powinna być uzupełniona o oznaczenia kolorów w systemie RGB, CMYK i HEX (ewentualnie PANTONE, jeśli zostało to uwzględnione w projekcie). Ułatwi to pracę nad kolejnymi materiałami i da Ci pewność, że kolory będą dobrze odwzorowane.
  • Fonty. Pliki z fontami wybranymi dla projektu, ich nazwy i informacje o ich zastosowaniu (w logo, tagline, nagłówkach, tekście akapitu itp.)
  • Zdjęcia, ilustracje, tła i ikony – w miarę możliwości pliki wektorowe (AI, EPS). W przypadku zdjęć i ilustracji, które nie będą wektorowe, warto wcześniej ustalić, jaką powinny mieć wielkość, a do tego musimy wiedzieć, jak będziemy z nich korzystać. Jeśli planujesz wykorzystać je w materiałach drukowanych, będziesz potrzebować znacznie większych plików w wyższej rozdzielczości. Szczegóły ustal z projektantem.
Paleta kolorów uzupełniona o oznaczenia kolorów w systemie RGB, CMYK i HEX

Paleta kolorów uzupełniona o oznaczenia kolorów w systemie RGB, CMYK i HEX

 

Materiały marketingowe

Zamawiając konkretne materiały marketingowe, warto już na wstępie ustalić, czy potrzebujesz tzw. plików roboczych, w których będzie można wprowadzać zmiany (polecane tylko, jeśli faktycznie umiesz to robić lub zajmie się tym ktoś inny, kto to potrafi) czy jedynie plików gotowych do użycia. Musisz liczyć się z tym, że nie każdy zgodzi się na udostępnienie plików roboczych lub może to zwiększyć koszt usługi, więc lepiej poruszyć ten temat na początku.

W większości przypadków najwygodniejsze okaże się zamówienie gotowych plików, czyli:

  • Grafiki do użytku w sieci, np. banery i inne grafiki dla mediów społecznościowych, blogów, stron internetowych, prezentacji itp. we właściwych formatach (np. PNG lub JPG) i rozmiarach (w pikselach). Ty już tylko wgrywasz taki plik i wszystko pasuje.
  • Publikacje elektroniczne, wszelkiego rodzaju ebooki, katalogi, dokumenty i prezentacje w formie elektronicznej, jako gotowe PDFy (lub EPUB i MOBI w publikacjach na czytniki).
  • Do druku np. foldery, wizytówki, opakowania, książki etc. jako gotowe pliki PDF do wysłania do drukarni. Drukarnię warto wybrać już na etapie prac nad samym projektem.
Zupełnie inaczej będzie wyglądał plik przygotowany do przeglądania w sieci, a inaczej do druku

Inaczej będzie wyglądał plik przygotowany do przeglądania w sieci, a inaczej do druku.

 

Wybór drukarni

Wybór drukarni już na etapie tworzenia projektu nie zawsze jest konieczny, ale w pewnych przypadkach może być wskazany.

  • Jeśli istotne będzie to, jaki papier i uszlachetnienia będą wykorzystane lub projekt zakłada użycie nietypowych zabiegów czy materiałów, należy wybrać drukarnię, która będzie w stanie wykonać go zgodnie z założeniami.
  • W przypadku wątpliwości co do zgodności kolorów warto wykonać próbne wydruki w tej samej drukarni, w której docelowo ma być drukowany cały nakład.
  • Drukarnie mogą mieć swoje wytyczne przygotowania plików do druku, które należy dostarczyć projektantowi, zanim sfinalizujecie zlecenie.

 

W tym artykule skupiłam się na projektach logo, identyfikacji wizualnej i materiałów marketingowych. Celowo pominęłam projekty stron internetowych i blogów. Przy projektach całych stron lub motywów na bloga, rzadko będziesz mieć do czynienia z samymi plikami. Jeśli zamawiasz projekt wraz z wdrożeniem, efektem będzie już gotowa strona na serwerze, dostępna pod wybranym adresem. W przypadku zamówienia samego projektu graficznego, na podstawie którego kodować i wgrywać na serwer będzie już ktoś inny, same pliki również Cię nie interesują. Tym zajmie się już osoba odpowiedzialna za wdrożenie tego projektu.

 

Jeśli właśnie przymierzasz się do nowego projektu dla swojej marki skontaktuj się ze mną. Możesz też podejrzeć moje wcześniejsze realizacje. Znajdziesz je w zakładce “portfolio”.

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem