Jak wygląda proces realizacji projektu na przykładzie – Case Study

Powiedzmy, że tworzysz markę odzieżową i potrzebujesz projektu logo. Znajdujesz osobę/firmę zajmującą się projektowaniem graficznym ze świetnym portfolio, które przypadło ci do gustu, lub kogoś z polecenia. Nawiązujesz kontakt, mówisz, że potrzebujesz logo dla swojej nowej marki odzieżowej i pytasz, ile to będzie kosztowało. Dostajesz wiadomość zwrotną, że tyle i tyle, a czas realizacji to, powiedzmy, 5 dni roboczych. Zgadzasz się i 5 dni później otrzymujesz gotowy projekt logo. Proste, prawda?

No cóż, nie do końca… Po pierwsze, jeśli „logo dla nowej marki odzieżowej” to cała informacja z twojej strony, na podstawie której ktoś stworzy logo, to dostaniesz logo dla JAKIEJŚ marki odzieżowej, niemające wiele wspólnego z TWOJĄ marką. Jeśli dobrze pójdzie, będzie ono ładne. (Trochę więcej o tym, jakimi informacjami warto się wymienić przed rozpoczęciem prac nad projektem, pisałam w tym artykule.) Po drugie, projektowanie logo, strony internetowej czy czegokolwiek innego to proces, podczas którego podejmuje się wiele decyzji, które niewtajemniczonym mogą się wydać przypadkowe. Oczywiście jako klient nie musisz tego wiedzieć, zwłaszcza jeśli korzystasz z takiej usługi po raz pierwszy.

Z drugiej strony, czy nigdy nie ciekawiło cię, jak to wszystko wygląda od środka? 😉

 

Jak wygląda proces realizacji projektu?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, posłużę się przykładem. Właściwie będzie to bardziej odpowiedź na pytanie Jak u mnie wygląda proces realizacji projektu? Nie będę się wypowiadać w imieniu wszystkich projektantów, bo każdy może mieć trochę inne podejście. Pod poniższym linkiem znajdziesz Case Study jednego z wykonanych przeze mnie projektów, czyli opis procesu jego realizacji.

Fortress Trade- Case Study

Cały proces może oczywiście wyglądać różnie, w zależności od rodzaju i stopnia skomplikowania projektu oraz potrzeb klienta. Jest natomiast kilka elementów, które są zawsze obecne podczas realizacji projektów, których się podejmuję.

 • Zebranie niezbędnych informacji od klienta, założenia projektu, jego cel, wyobrażenia, preferencje itp.
 • Konsultacje i prezentacja klientowi poszczególnych etapów pracy
 • Omówienie wykorzystania projektu w użyciu (różne możliwości druku, wykorzystanie projektu w różnych formatach w internecie itp.)
 • Przekazanie klientowi wszystkich niezbędnych plików po zakończeniu projektu

 

Uważam, że najlepsze projekty powstają w wyniku współpracy klienta z projektantem. Wtedy, nie tylko świetnie wyglądają i działają, ale również spełniają oczekiwania i potrzeby grupy docelowej. To właśnie klient najlepiej zna swoją firmę i grupę docelową i jego wiedza w tym zakresie będzie bardzo istotna dla stworzenia świetnego projektu. To bardzo ważna rola i bynajmniej nie polega ona na wirtualnym sterowaniu ręką projektanta przy powiększaniu logo czy przesuwaniu go o 3 mm w prawo 😉

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

Komentarze

 • Ludio pisze:

  Jak Ci się lepiej pracuje? Z nowymi markami, sklepami, które nie mają jeszcze wyrobionej żadnej opinii na rynku, gdzie można zaszaleć z logiem czy jednak lepiej, gdzie opinia i historia o firmie już jest?

  • Karolina Kara pisze:

   Na to jak i z kim lepiej mi się pracuje, wpływa oczywiście wiele czynników, natomiast bardzo lubię i świetnie się odnajduję w budowaniu identyfikacji wizualnej zupełnie od zera 🙂

Comments are closed