Półka z książkami o dizajnie

Inspiracje w pracy UI/UX

Od kiedy wkręciłam się w temat projektowania interfejsów i doświadczenia użytkownika, dostrzegam go dosłownie wszędzie. Za każdym razem gdy widzę, że wykonanie jakiejś czynności czy obsługa urządzenia przeznaczonego dla „zwykłego człowieka” sprawia przedziwne trudności, myślę sobie, że można by to zaprojektować lepiej, lub w ogóle zaprojektować. Dlaczego nikt tego jeszcze nie zrobił??

Można więc powiedzieć, że moją największą inspiracją do pracy są frustracje dnia codziennego 😉 Moje lub innych napotkanych ludzi.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Inspiracje

grafika przedstawiająca mózg

Czy twój produkt to test na inteligencję?

Czy znasz to uczucie zawstydzenia, kiedy stajesz przed jakimś (z pozoru) prostym urządzeniem, wokół ludzie, a ty kompletnie nie masz pojęcia jak tego użyć? Może to automat do pobierania numerków w urzędzie, mikrofalówka w biurowej kuchni lub sterowanie klimatyzacją w pomieszczeniu. Pół biedy gdyby to była jakaś technologiczna nowość, skomplikowana machina z mnóstwem przycisków – wtedy nie byłoby tak głupio kogoś zapytać. Niestety, ale nie. Jest to przedmiot, który ma może 2 przyciski na krzyż i służy do jednej, konkretnej i zwyczajnej rzeczy. Czy jesteś idiotą?

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

Pracująca projektantka przy komputerze z telefonem.

Kompromisy – kiedy warto?

W poprzednim wpisie przyjrzeliśmy się najczęstszym ograniczeniom, które stają na drodze do naszego wymarzonego Great User Experience. W takich sytuacjach trzeba podjąć decyzje czy i jak zmodyfikować projekt. Pytanie „czy” jest równie ważne jak „jak”, ponieważ według mnie są kwestie, w których nie warto iść na kompromis. Jeśli za bardzo odpuścimy perspektywę użytkownika, to odbije się to wielką czkawką…

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

Karolina Kara w Studio

Zmiany, zmiany, zmiany

W listopadzie 2020 podjęłam nowe wyzwanie zawodowe i zmieniło się naprawdę wiele. Wiele było też powodów tej zmiany, ale o tym może opowiem kiedy indziej 😉 W każdym razie w wyniku tej zmiany praktycznie wstrzymałam moją działalność na blogu i w social media. Kilkukrotnie przymierzałam się do powrotu i to już chyba ten moment (a przynajmniej mam taką nadzieję 😉 ). Co to oznacza dla bloga?

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Freelance, Studio

ux czy konwersja

User experience czy konwersja, co jest ważniejsze dla Twojej strony?

Pojęcie user experience (UX), co na polski można by najprościej przetłumaczyć jako doświadczenie użytkownika, zyskuje na popularności. Jako użytkownik stron internetowych i aplikacji mobilnych, z pewnością odczuwasz różnicę. Choćby w porównaniu do tego, co działo się na stronach nawet kilka lat temu. Ktoś dba o to, aby korzystanie z nich było dla nas łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej intuicyjne. Będąc z kolei po drugiej stronie i prowadząc swój biznes, taka zmiana może wydawać się już mniej kolorowa. Zastanawiasz się może, czy ty też musisz bawić się w ten cały UX, no i czy w ogóle warto? Przecież ta strona jest Twoja i ma pracować dla Ciebie, prawda?

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

Projektantka w studio. Początki w budowaniu własnego biznesu.

Początki w budowaniu własnego biznesu

Na co dzień pomagam przedsiębiorcom w budowaniu marek, tworząc dla nich identyfikacje wizualne i strony internetowe. Może to dobry moment, żeby opowiedzieć Wam o tym, jak u mnie wyglądały początki w budowaniu własnego biznesu;) Kiedy na studiach magisterskich z projektowania graficznego zapisywałam się na oferowany przez uczelnię kurs przedsiębiorczości, absolutnie nie myślałam o zakładaniu własnej firmy. Chciałam tylko wiedzieć, w jaki sposób mogę rozliczyć przychody z wykonywanych okazyjnie zleceń. Po studiach planowałam rozpocząć pracę na etacie, projektując grafikę w jakiejś agencji lub studio graficznym.

Wszystko potoczyło się jednak trochę inaczej…

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Freelance, Współpraca międzynarodowa

Identyfikacja wizualna w social media cz.3 – Posty, reklamy, relacje

To już trzeci i zarazem finalny wpis z cyklu „Identyfikacja wizualna w social media”, który pomoże Ci stworzyć spójny wizerunek w mediach społecznościowych.

Jeśli to pierwszy wpis z tej serii jaki czytasz, koniecznie zapoznaj się również z pierwszym i drugim.

Pora na trzeci element, a w zasadzie na grupę elementów, które możesz spersonalizować na swoich kanałach społecznościowych, a są to…

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

Identyfikacja wizualna w social media

Identyfikacja wizualna w social media cz.1 – Zdjęcie profilowe

To pierwszy wpis z cyklu „Identyfikacja wizualna w social media”, który pomoże Ci stworzyć spójny wizerunek w mediach społecznościowych.

Przyjrzymy się trzem elementom, które możesz spersonalizować na swoich profilach.

Chcesz się pozbyć wizualnego chaosu i czujesz, że Twoje konta w social media mogłyby wyglądać lepiej, równie wspaniale jak np. Twoja strona? Jeśli tak, to zaczynamy 😉 Na pierwszy ogień idzie…

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

zasady przygotowania do druku

Zasady przygotowania do druku – podstawy

Znasz to uczucie, kiedy projekt, który świetnie prezentował się na komputerze, po wydrukowaniu wygląda zupełnie inaczej – GORZEJ? Obrazy, a bywa, że i tekst, mają tak fatalną jakość, że można by policzyć wszystkie piksele? Jeśli też borykasz się z tym problemem, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci go rozwiązać. Poznaj podstawowe zasady przygotowania do druku.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

Wizualne koszmarki, czyli co odstrasza ludzi od Twojego biznesu

„Wygląd nie ma znaczenia, dobry produkt obroni się sam”. Niestety jeszcze często to słyszę… 

Serio? Też chętnie wchodzisz do lokalu, kiedy widzisz obskurną witrynę i myślisz sobie „O, tu na pewno oferują wysokiej jakości produkty, za które chętnie zapłacę”, czy może raczej wejdziesz tam tylko, kiedy jakość nie gra roli, ale niech będzie chociaż tanio?

Bardzo wątpię, że czytasz tego bloga, jeśli jedynym atutem Twojego biznesu mają być niskie ceny, dlatego założę, że nie chcesz być właścicielem takiego lokalu 😉

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

Jakich plików spodziewać się po zakończeniu projektu

Jakich plików spodziewać się po zakończeniu projektu

Obecnie nie tylko wiele działań marketingowych wykonujesz w internecie, ale masz również swobodę współpracy z ludźmi z różnych miast, krajów i kontynentów – właśnie przez internet. To znacznie zwiększa możliwości wyboru także, jeśli chodzi o wybór najlepszego projektanta do realizacji Twojego projektu. Rezultaty takiej współpracy będą miały postać elektroniczną, naturalne jest więc, że zastanawiasz się jakich plików spodziewać się po zakończeniu projektu.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

wizytówki

Jak wygląda proces realizacji projektu na przykładzie – Case Study

Powiedzmy, że tworzysz markę odzieżową i potrzebujesz projektu logo. Znajdujesz osobę/firmę zajmującą się projektowaniem graficznym ze świetnym portfolio, które przypadło ci do gustu, lub kogoś z polecenia. Nawiązujesz kontakt, mówisz, że potrzebujesz logo dla swojej nowej marki odzieżowej i pytasz, ile to będzie kosztowało. Dostajesz wiadomość zwrotną, że tyle i tyle, a czas realizacji to, powiedzmy, 5 dni roboczych. Zgadzasz się i 5 dni później otrzymujesz gotowy projekt logo. Proste, prawda?

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

Moje nawyki i narzędzia w pracy na freelansie

Praca na własny rachunek daje wiele satysfakcji i swobody, ale wymaga też dobrej organizacji i samodyscypliny. O tym, jak będzie ona wyglądała, decyduje sam freelancer – każdy ma więc swój własny system. Mój bardzo się zmienił od czasu, kiedy zaczynałam. W poniższym artykule poznasz moje nawyki i narzędzia w pracy na freelansie.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Freelance

Logo to tylko ozdoba. Nie potrzebuję logo.

Przekuwanie swoich pasji i umiejętności na własny biznes to coś, do czego często się teraz zachęca i sporo osób faktycznie się na to decyduje. Bardzo mnie to cieszy.  Obserwuję kilka osób i grup wsparcia pomagających zacząć, a następnie rozwinąć taki biznes. Bardzo dużo mówi się tam o rozpoczęciu działania już teraz i odpuszczaniu rzeczy nieistotnych, które nas przed tym działaniem hamują. Racja, niestety w rozwinięciu tego tematu często natrafiam na bzdurne stwierdzenia obok których, trudno przejść obojętnie. Jedno z nich to takie, że logo to tylko ozdoba i generalnie cała sfera wizualna biznesu to tylko mały dodatek, który spokojnie można sobie odpuścić.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki

Przewodnik jak stworzyc brief

Jak napisać dobry brief – podstawę do zlecenia projektu

W poprzednim wpisie, kiedy mówiłam o tym, jak poprawnie przygotować pliki dla projektanta, jednym z punktów było dostarczenie dobrego briefu (wytycznych projektu) przed rozpoczęciem współpracy. No dobra, łatwo powiedzieć, ale jak napisać dobry brief?

To zadanie nie jest takie proste, ale zdecydowanie warte zachodu. Aby Ci je ułatwić, przygotowałam bezpłatny przewodnik “Jak stworzyć brief” w formie pliku PDF.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

Jak przygotować pliki dla projektanta – wskazówki dla lepszej współpracy

Nareszcie udało Ci się znaleźć świetnego projektanta i rozpoczynacie współpracę. No właśnie, współpracę – oznacza to, że zanim otrzymasz gotowy projekt osoba, która go wykona, również będzie potrzebowała od Ciebie kilku rzeczy, np. tekstów, zdjęć, logo lub dodatkowych informacji. Dowiedz się jak przygotować pliki dla projektanta. Może się wydawać, że to nic trudnego, jest jednak kilka rzeczy, o których na początku możesz nie wiedzieć, a których znajomość przeniesie Waszą współpracę na wyższy poziom i pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Dobre praktyki, Współpraca z projektantem

mapa swiata - zlecenie zagraniczne freelancera

Skok na głęboką wodę – zlecenie zagraniczne freelancera cz.1

Współpraca z klientem z pozycji freelancera może nasuwać wiele obaw. Tym bardziej jeśli będzie to klient z innego kraju. Jak zdobyć pierwsze zlecenie zagraniczne freelancera? Jak się porozumieć? Dochodzi bariera językowa i przeświadczenie, że osoba oddalona od nas o kilka tysięcy kilometrów, której nigdy fizycznie nie spotkamy, nie będzie chciała zapłacić za zlecenie. Kontakt się urwie i szukaj wiatru w polu. 

W praktyce na szczęście okazuje się, że wcale nie jest tak źle…

CZYTAJ DALEJ →

Posted in Freelance, Współpraca międzynarodowa