Skok na głęboką wodę – zlecenie zagraniczne freelancera cz.1

Współpraca z klientem z pozycji freelancera może nasuwać wiele obaw. Tym bardziej jeśli będzie to klient z innego kraju. Jak zdobyć pierwsze zlecenie zagraniczne freelancera? Jak się porozumieć? Dochodzi bariera językowa i przeświadczenie, że osoba oddalona od nas o kilka tysięcy kilometrów, której nigdy fizycznie nie spotkamy, nie będzie chciała zapłacić za zlecenie. Kontakt się urwie i szukaj wiatru w polu. 

W praktyce na szczęście okazuje się, że wcale nie jest tak źle…

Ponieważ po studiach wyjechałam do kraju w którym znajomość języka angielskiego na zbyt wiele się nie przydaje, wiedziałam , że freelance to najlepsza i prawdopodobnie jedyna opcja (poza nauczaniem języka angielskiego jako native speaker). Poza tym nawiązanie współpracy i stworzenie projektu, który będzie zrealizowany w innym zakątku świata wydawało się pociągające 😉 Wcześniej trochę się przygotowałam i postawiłam na zagraniczne portale ze zleceniami, a dokładniej polecany Upwork i Elance.

Zdecydowanie polecam taką opcję. Ma swoje wady, ale według mnie to najlepszy i najprostszy sposób na nawiązanie międzynarodowej współpracy, jeśli nie masz jeszcze żadnych kontaktów z potencjalnym klientem za granicą.

Poniżej kilka porad i spostrzeżeń zebranych w ciągu przeszło roku pracy z zagranicznymi klientami na freelansie. Skupię się tu głównie na pracy i pozyskiwaniu klientów na portalu Upwork.

 

Czego potrzebujesz i jak zacząć?

Tak naprawdę na początek potrzebujesz czterech rzeczy:
stałego dostępu do internetu (z tym chyba nie powinno być problemu)
znajomości języka angielskiego, na takim poziomie aby dobrze zrozumieć klienta i wyrazić swoje pomysły/wątpliwości w formie pisemnej (wiadomości tekstowe zazwyczaj wystarczają, choć niektórzy klienci mogą chcieć porozmawiać z tobą na Skype)
czasu, najlepiej jeśli jesteś elastyczny, ponieważ różnice w strefach czasowych mogą utrudnić sprawę, np. klient z Australii
cierpliwości, ofert jest wiele, ale freelancerów jeszcze więcej i może minąć trochę czasu zanim nauczysz się przekonywać do siebie klientów

Jeśli masz to wszystko to śmiało możesz zaczynać!

Pierwszą rzeczą o którą trzeba zadbać jest twój profil na danym serwisie. Zwłaszcza kiedy nie masz jeszcze żadnych zleceń, a co za tym idzie i opinii/ocen klientów. Informacje o tym kim jesteś, jakie masz doświadczenie i co możesz zrobić dla potencjalnego klienta, mocne portfolio i zdjęcie. Zamiast niego możesz umieścić swoje logo, ale dodając fotografię stajesz się mniej anonimowy i bardziej wiarygodny. Mówiąc prościej, klient czuje, że współpracuje z żywą osobą.

Jeśli dobrze czujesz się przed kamerą, możesz dodatkowo umieścić krótkie wideo w którym zaprezentujesz siebie. Większość użytkowników go nie ma więc na pewno pomoże ci się to wyróżnić 😉

 

Co dalej?

Nadeszła pora na złapanie pierwszego zlecenia. Ty najlepiej znasz swoje mocne strony i wiesz co możesz zrobić dla potencjalnego klienta, a także to ile czasu możesz poświęcić i za jaką stawkę. O tym wszystkim nie tylko informujesz klienta na swoim profilu, ale również na tej podstawie ustawiasz filtrowanie ofert, które zaoszczędzi ci sporo czasu, wyświetlając tylko oferty dostosowane do twoich wymagań.

Szczególnie warto ustawić minimalną kwotę za którą jesteś skłonny cokolwiek zrobić, żeby odsiać oferty wykonania logo za 1$ i pełnej identyfikacji za 5$… (Chyba, że bardzo chcesz, ale nie polecam. Nawet jak na początek to bardzo niska stawka i będzie ci ciężko przekonać kolejnych klientów żeby dali więcej jeśli zobaczą takie zlecenia w twojej historii)

Jeśli jesteś bardzo ostrożny, możesz wyszukiwać tylko klientów, którzy korzystali już z usług freelancerów w danym serwisie. Dzięki temu możesz zobaczyć jak inni ocenili tą współpracę i czy klient zapłacił za wykonanie zadania.

Po ustawieniu filtrów pozostaje już tylko przeglądać zlecenia i zgłaszać swoją kandydaturę (O tym na co zwrócić uwagę dowiesz się w kolejnym punkcie). Dostaniesz powiadomienie jeśli klient zdecyduję się zatrudnić właśnie ciebie, lub będzie miał dodatkowe pytania przed podjęciem decyzji.

Wszystkie kolejne etapy pracy, od ustalenia terminu wykonania zadania, aż do akceptacji, zapłaty i przekazania ci przez serwis pieniędzy na wskazane konto, są odnotowywane w oddzielnej zakładce i cały czas masz do nich dostęp.

Klient może zaproponować kontakt mailowy lub przez Skype. Jest to dość wygodne, jednak bezpieczniej jest kontaktować się tylko za pośrednictwem serwisu lub chociaż w ten sposób na koniec przesłać gotowe pliki. Jeśli tego nie zrobisz, a klient okaże się nieuczciwy, możesz mieć problem z otrzymaniem zapłaty.

Po zakończeniu projektu, zarówno ty jak i klient dostajecie do wypełnienia małą ankietę dotyczącą waszej współpracy. Ocena zostanie opublikowana na profilu. Im więcej pozytywnych opinii, tym większą masz szansę zostać wybranym przez klienta lub freelancerem polecanym przez portal.

 

Przejdź do drugiej części artykułu →

Posted in Freelance, Współpraca międzynarodowa